Dlaczego oprócz kremu przeciwzmarszczkowego warto stosować serum?

Pielęgnacja skóry typu anti-aging wymaga dotarcia do jej głębszych warstw. Czy krem przeciwzmarszczkowy może być skuteczny w walce z bruzdami czy drobnymi zmarszczkami mimicznymi, czy jednak lepiej sięgnąć dodatkowo po serum? Poznajcie odpowiedź na to pytanie, a także dowiedzcie się, jak powinna wyglądać rutyna pielęgnacyjna.

Dlaczego krem przeciwzmarszczkowy to za mało?

Krem przeciwzmarszczkowy zabezpiecza zewnętrzną warstwę skóry i nawet w przypadku jej gruntownego oczyszczenia nie dociera do głębszych warstw. Przez to nie może stymulować produkcji kolagenu i elastyny, a także tworzenia się czy wzmacniania włókien kolagenowych. Z tego powodu niezbędne jest sięgnięcie po serum. Ten produkt wyposażony w pipetę ma bardziej skoncentrowany skład i dociera głębiej. Zamiast wielkocząsteczkowego kwasu hialuronowego bardzo często wykorzystuje się w nim małocząsteczkowy. Doskonale wiąże on wodę w skórze, a także wnika w jej głębsze warstwy. Aby odpowiednio mógł zadziałać retinol czy niacynamid, także muszą trafić do komórek skóry i przedostać się przez barierę hydrolipidową. Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu oczyszczeniu skóry, a także skoncentrowaniu składników serum. Krem przeciwzmarszczkowy jednak nie jest zbędnym elementem pielęgnacji w związku z zastosowaniem serum, gdyż zabezpiecza jego działanie i chroni przed przenikaniem zanieczyszczeń, wzmacniając barierę hydrolipidową. Serum przeciwzmarszczkowe może zawierać kwas hialuronowy, witaminę C czy też niacynamid. Te dwa ostatnie składniki mają działanie rozjaśniające przebarwienia, które są częste w przypadku skóry dojrzałej. Witamina C neutralizuje wolne rodniki tlenowe, które niszczą wiązania kolagenowe. Z kolei niacynamid wspomaga produkcję kolagenu i elastyny. Podobne działanie w wieczornej pielęgnacji może mieć serum z retinolem, który dodatkowo złuszcza zrogowaciały naskórek.

Rutyna pielęgnacyjna na dzień i na noc typu anti-aging – krok po kroku

Dobór serum i kremu przeciwzmarszczkowego zależny jest od Twoich preferencji, a także ewentualnie występujących uczuleń na dane składniki. Jeśli jesteś uczulona na retinoidy, to sięgnij po produkty na bazie kwasu hialuronowego, witaminy C czy też niacynamidu. W składzie serum czy kremu pożądane są także peptydy i ceramidy, które wzmacniają barierę ochronną skóry. Zanim przystąpi się do nakładania kosmetyków, należy gruntownie oczyścić cerę. Warto sięgnąć po płyn micelarny, który doskonale wiąże wodę, ale i zanieczyszczenia, usuwając je z powierzchni skóry. Micele pozostawiają na skórze warstwę ochronną. Jeżeli na danym kosmetyku widnieje sugestia, by nie przemywać skóry wodą po zastosowaniu płynu micelarnego, to nie należy tego robić. Można sięgnąć po dodatkowy produkt oczyszczający, czyli łagodną piankę myjącą lub żel na bazie wody. Przed nałożeniem serum i kremu trzeba jeszcze zastosować do skóry tonik, który przywróci jej kwasowe pH i sprawi, że będzie lepiej wchłaniała składniki odżywcze zawarte w serum i kremie. Jeśli krem przeciwzmarszczkowy nie gwarantuje optymalnej ochrony UV na dzień, to należy wybrać krem lub spray z wyższym filtrem SPF i zastosować po wykonaniu całej rutyny pielęgnacyjnej. Nakładanie produktu ochronnego na skórę należy powtarzać co 2-3 godziny, bowiem słońce i działanie promieniowania UV przyspiesza procesy starzenia. Warto chronić też skórę głowy i okolice oczu, czyli nosić przewiewne nakrycie głowy, a także okulary przeciwsłoneczne z najwyższym stopniem ochrony UV. W wieczornej pielęgnacji także należy rozpocząć od oczyszczania. Przy stosowaniu serum i kremu z retinolem należy pamiętać, by zachować odstęp wynoszący nawet 30 minut pomiędzy nałożeniem jednego i drugiego produktu.

 

Artykuł sponsorowany