Jak oglądać sport na telewizorze – nowy poziom sportowych emocji!
Jeśli chodzi o oglądanie sportu na telewizorze, kibice dzielą się zwykle na dwie grupy – zapalonych fanów, którzy sportowe spotkania śledzą przez cały rok, jak i niedzielnych kibiców, którzy mecze czy inne zawody oglądają „sezonowo” i tylko wtedy, gdy w rozgrywkach biorą udział Polscy zawodnicy. Niezależnie od tego, jakim typem jesteś, zasługujesz na to, by sportowe emocje przeżywać w najlepszej jakości. Do tego potrzebny będzie jednak odpowiedni telewizor, który zachwyci nie tylko obrazem, ale i dźwiękiem. Jak oglądać sport na telewizorze? Sprawdź, na jakie parametry zwrócić uwagę i jakie funkcje mogą wpłynąć na lepsze wrażenia z oglądania meczy czy turniejów.
Duży telewizor do oglądania sportu – jaką wybrać przekątną?
Jeszcze nie tak dawno telewizor 55 cali do sportu wydawał się odpowiednim wyborem. Jednak rozwój technologii, który doprowadził do produkcji coraz większych ekranów sprawił, że w tej kwestii dość sporo się zmieniło. Niezależnie od tego, czy mecze oglądamy zazwyczaj samotnie, czy w większym gronie, warto wybrać duży telewizor do oglądania sportu duży telewizor do oglądania sportu, który pozwoli nam dojrzeć najważniejsze szczegóły spotkania. Dobór konkretnej przekątnej warto jednak uzależnić od wielkości pomieszczenia czy np. odległości kanapy od urządzenia. W mniejszych pomieszczeniach może się sprawdzić telewizor 65 cali. W przypadku większych pomieszczeń, a zwłaszcza przestronnych salonów, warto wybrać minimum telewizor 75 cali. Jeśli pozwala nam na to miejsce oraz fundusze, możemy sięgnąć nawet po przekątną 85 czy 98 cali. Taki ekran zaoferuje jeszcze lepsze wrażenia wizualne.
Przy okazji wyboru telewizora warto zwrócić uwagę również na kąt widzenia. Sportowe rozgrywki bardzo często oglądamy „przy okazji”, np. w czasie niedzielnego obiadu u rodziny. Ważne więc, by obraz był dobrze widoczny, niezależnie od tego, gdzie będą siedzieć poszczególni członkowie rodziny. Im szerszy kąt widzenia, tym lepiej.
Telewizor z dobrym obrazem do oglądania sportu to podstawa?
Wspomnieliśmy już, że najlepszym wyborem do sportu będzie urządzenie o dużej przekątnej. Warto jednak pamiętać, że jeśli będzie miało ono zbyt niską rozdzielczość, obraz na ekranie może być nieostry i mniej szczegółowy. Niezależnie więc od tego, czy będziemy oglądać skoki w telewizji, czy mecz siatkówki, dostrzeżenie szczegółów rozgrywki może być utrudnione. Na szczęście rzadko już spotkamy na rynku większe modele telewizorów z rozdzielczością Full HD. Obecnie już niemal każdy telewizor 55 cali do sportu wykonany jest w jakości 4K, która oferuje wyraźny obraz, pełen detali. W większych modelach możemy liczyć nawet na 8K. Taki jest np. telewizor 75 cali Samsung QN800D z serii Neo QLED 8K Excellence Line. Dzięki technologii Skalowania AI 8K* obrazu, procesor analizuje wyświetlany obraz i treść, by następnie wzmocnić m.in. kontrast i kolory, oferując jakość zbliżoną do 8K.
Na dobry obraz składa się jednak nie tylko rozdzielczość. Warto zwrócić uwagę także na technologię HDR10+, którą znajdziemy w nowszych modelach telewizorów. Dzięki niej możemy liczyć na lepiej odwzorowane kolory, a także precyzyjny kontrast między jasnymi i ciemnymi obszarami każdego obrazu. HDR10+ sprawia, że kolory są bardziej intensywne, co przybliża obraz do rzeczywistości.
Jak oglądać sport na telewizorze? Najlepiej z upłynniaczem ruchu
W życiu fana sportu jest wiele pięknych momentów, takich jak strzelenie gola przez polską reprezentację czy dalekie lądowanie z telemarkiem naszego skoczka. Większość z nich odznacza się dużą dynamiką, przez którą obraz może stracić na „płynności”. Jak oglądać sport na telewizorze, by nie przegapić najważniejszych momentów? Kluczowym parametrem telewizora pod tym względem będzie z jednej strony wysoka częstotliwość odświeżania ekranu, a z drugiej – dodatkowe technologie upłynniające obraz. Wyobraźmy sobie sytuację, że nasz telewizor rozpoznaje oglądany przez nas mecz siatkówki, by następnie aktywować odpowiedni model wykrywania ruchomych obiektów, który wyostrzy dla nas piłkę. Dzięki temu nie będzie ona rozmazana, a my będziemy mogli z jeszcze większą precyzją analizować przebieg spotkania. Taka technologia to Upłynniacz Ruchu AI Pro, który znajdziemy w telewizorze do sportu QN900D marki Samsung.
Warto wspomnieć, że telewizor w QN900D wspierany jest przez technologię sztucznej inteligencji w Trybie Adaptacyjnym AI, dzięki któremu można dopasować ustawienia jakości obrazu do naszych preferencji.
Telewizor do sportu? Wybierz modele z dźwiękiem przestrzennym
Telewizor z dobrym obrazem do oglądania sportu to nie wszystko. Niezależnie od tego, czy oglądamy skoki w telewizji czy mecz piłki nożnej, całe widowisko sportowe tworzą nie tylko efekty wizualne, ale również dźwięki – głos komentatora, skandowanie kibiców na stadionie, odgłosy kopania piłki czy krzyki samych zawodników. Aby móc przeżywać wszystko tak, jakbyśmy znajdowali się w samym środku tego sportowego spektaklu, istotny będzie wysokiej jakości dźwięk. Warto postawić na telewizory z technologią Dolby Atmos®, która oferuje wciągający dźwięk przestrzenny, otaczający nas ze wszystkich stron.
Jak oglądać sport na telewizorze? Oczywiście w najlepszej jakości dźwięku i obrazu. Wybierając odpowiedni telewizor możemy jeszcze lepiej przeżywać każde sportowe spotkanie.
Artykuł przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.
* Jakość oglądania może się różnić w zależności od rodzaju treści i formatu. Skalowanie może nie mieć zastosowania do połączenia z komputerem oraz Trybu Gry.