Dlaczego skóra jest sucha? Poznaj możliwe przyczyny

Skóra sucha i pozbawiona blasku to poważny problem, który może pojawić się zarówno w lecie, jak i w sezonie zimowym. Dyskomfort związany z niedostatecznym nawodnieniem skóry może być spowodowany przez wiele czynników. Warto poznać je wszystkie, aby móc prawidłowo zadbać o kondycję naskórka. Sprawdź, dlaczego Twoja skóra jest sucha i co możesz z tym zrobić!

Czym charakteryzuje się skóra sucha?

Choć powszechnie panuje przekonanie, że skórze suchej brakuje przede wszystkim wody, to jednak poza składnikami nawilżającymi niezwykle istotne są również lipidy, czyli składniki tłuszczowe. Zaburzenie wytwarzania lipidów prowadzi do zwiększonej ucieczki wody, co powoduje rogowacenie i złuszczanie komórek naskórka. W efekcie bariera hydrolipidowa jest nieszczelna i zwiększa się podatność skóry na uszkodzenia.

Skóra sucha jest szorstka, cienka, napięta i ma skłonność do podrażnień. Jeśli w porę o nią nie zadbasz, będziesz mieć problem z wykonaniem codziennego makijażu, a z czasem zaczniesz odczuwać spory dyskomfort w postaci uczucia pieczenia i ciągnięcia. Gdy skóra jest bardzo sucha, szybciej pojawiają się na niej zmarszczki, przebarwienia i różnego rodzaju załamania. Jest to ważny sygnał wysyłany przez organizm, którego nie należy bagatelizować.

Masz suchą skórę? Sprawdź możliwe przyczyny

Jeśli Twoja skóra jest sucha i chcesz coś z tym zrobić, warto najpierw poznać możliwe przyczyny takiego stanu. Skóra staje się coraz bardziej sucha wraz z wiekiem. Dzieje się tak, ponieważ zmniejsza się zdolność do wytwarzania odpowiedniej ilości lipidów i kwasu hialuronowego. Wpływ na wygląd Twojej cery mogą mieć także czynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne lub przyjmowanie niektórych leków. Jeśli jednak borykasz się z problemem przesuszonej skóry od niedawna, możliwe, że na Twoją skórę negatywnie oddziałują czynniki środowiskowe. W takim wypadku zwróć uwagę na jakość powietrza w Twoim domu. Jeśli powietrze jest mocno zanieczyszczone i suche, to nic dziwnego, że Twoja skóra staje się coraz bardziej napięta. Negatywny wpływ na kondycję skóry ma także promieniowanie słoneczne, długie kąpiele, stres i niezdrowa dieta.

Jak pielęgnować suchą skórę?

W pielęgnacji suchej skóry najważniejsze jest uzupełnienie brakujących składników nawilżających i lipidów oraz złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości. Jak dbać o suchą skórę twarzy? W tym celu warto stosować dobrej jakości kosmetyki od zaufanych producentów, które zawierają wysokie stężenie składników aktywnych. W przypadku skóry suchej możesz sięgnąć po kremy i sera z kwasem hialuronowym lub ceramidami. Świetne efekty uzyskasz również, jeśli wybierzesz kosmetyki z niacynamidem, ponieważ ten składnik normalizuje pracę gruczołów łojowych i działa antybakteryjnie.

Dbanie o suchą skórę wymaga systematyczności. Wybierz jeden z rekomendowanych kremów nawilżających i stosuj go codziennie rano i wieczorem. Dodatkowo to ważne, aby dobrze nawadniać organizm i spożywać duże ilości warzyw i owoców. W ten sposób dostarczysz skórze cenne składniki, dzięki którym będzie lepiej odżywiona i promienna.

 

Artykuł sponsorowany