Dobierz kosmetyki pielęgnacyjne do stopnia porowatości swoich włosów
Rodzaj i potrzeby pielęgnacyjne włosów określa się nie tylko na podstawie tego, czy są proste, czy kręcone, grube, czy może cienkie i przerzedzone. Niezwykle ważna jest również ich porowatość, czyli stopień odstawania łusek warstwy zewnętrznej włosa od jego kory. Zależnie od porowatości włosy mogą w różnym czasie tracić nawilżenie, różnie wchłaniać składniki odżywcze i potrzebować różnego rodzaju wsparcia. Jak określić ich porowatość i dopasować do niej odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne?
Jak określić porowatość włosów?
Najprostszy sposób na określenie porowatości włosów to ich obserwacja. Wyróżnia się trzy stopnie porowatości, spośród których każdy reaguje nieco inaczej na różne czynniki.
- Włosy wysokoporowate cechują się mocno odchylonymi łuskami. Mogą wymagać wygładzenia, sprawiać trudności przy rozczesywaniu czy układaniu i szybko się puszyć przy kontakcie z wilgocią. Zwykle są matowe, suche przez przyspieszoną utratę nawilżenia, kruche i łamliwe.
- Włosy średnioporowate mają odchylone łuski, jednak w stopniu uznawanym za zdrowy i normalny. Mogą lekko się puszyć i czasami łamać, jednak na co dzień wyglądają zdrowo.
- Włosy niskoporowate wyróżniają się łuskami ściśle przylegającymi do kory włosa. Dzięki temu fryzura jest gładka i błyszcząca, choć czasem może brakować jej objętości, a włosy mogą mieć skłonność do szybkiego przetłuszczania się.
Włosy wysokoporowate i ich specjalne potrzeby
Włosy wysokoporowate to głównie włosy zniszczone i osłabione nadmierną stylizacją, koloryzacją lub brakiem odpowiedniej pielęgnacji. Bardzo szybko tracą one nawilżenie, mogą łatwo się plątać i być trudne w ułożeniu. Jeśli to właśnie Twój typ włosów, starannie podejdź do tematu ich pielęgnacji, solidnie je nawilż, odżyw i wygładź.
Do mycia włosów wysokoporowatych wybieraj jedynie delikatne szampony, które dodatkowo ich nie wysuszą. Po każdym myciu zastosuj nawilżającą odżywkę, która pomoże włosom odbudować ich naturalną barierę ochronną. Przyda Ci się również maska do włosów wysokoporowatych – stosuj ją średnio raz w tygodniu, żeby regularnie dostarczać włosom solidnej dawki substancji odżywczych.
Jak dbać o włosy średnioporowate?
Włosy średnioporowate zwykle są dość łatwe w pielęgnacji. Szybko chłoną substancje odżywcze i choć czasem mogą się puszyć, z reguły dość dobrze się układają. Kiedy łuski włosów nie są rozchylone zbyt bardzo, nie ma potrzeby ich dodatkowego wygładzania.
Jak właściwie dbać o włosy średnioporowate? Przede wszystkim pamiętając o regularnym stosowaniu lekkich odżywek, od czasu do czasu zapewniając włosom solidne nawilżenie z pomocą maski. Staraj się nie nadużywać wysokiej temperatury przy stylizacji ani silnych produktów do koloryzacji, a Twoje włosy zachowają dobrą kondycję i zdrowy wygląd.
Pielęgnacja włosów niskoporowatych
We włosach niskoporowatych łuski przylegają do kory włosa. Sprawia to, że fryzura jest błyszcząca, a włosy mocne, proste i odpowiednio nawilżone. Warto jednak wiedzieć, że chociaż włosy niskoporowate mogą pięknie się prezentować, z drugiej strony słabo chłoną składniki odżywcze, są trudne w koloryzacji, często brakuje im objętości, a wiele kosmetyków może je nadmiernie obciążać i przyspieszać ich przetłuszczanie się.
Do włosów niskoporowatych wybieraj jedynie produkty odżywcze o lekkiej i nieobciążającej formule. Dobrym wyborem są odżywki, które nie tylko nawilżają włosy, ale także dodają im objętości i lekko unoszą u nasady. Po mocniejsze maski do włosów sięgaj sporadycznie, wybierając jedynie lekkie produkty z naturalnym składem.
—
Artykuł sponsorowany